Maminky

Jsme dvě mámy, Katka a Lucka.
Dost možná podobné jako vy a vaše kamarádka. Každý den se pereme s projektem, který je momentálně naší hlavní misí: dítě. Někdy to je radost až k slzám, jindy to je marnost až k slzám, ale vždycky to je láska. Tohle všechno tu s vámi budeme sdílet. Naše zkušenosti ale končí tam, kde začínají ty vaše. Každá máme vlastní přístup a uděláte nám radost, když se s námi podělíte o příběhy ze svého mateřství. Jsme všechny na jedné lodi.
S láskou K. a L.

Obávaný nočník: kdy začít?

Je to teprve nedávno, co jste mu poprvé kostrbatě navlékla plenku a najednou nadešel čas naučit ho žít bez ní. Učení na nočník bývá velká událost. Někdo ji zvládne bravurně za pár týdnů, jiní se s ní trápí roky. Kdy začít a jak postupovat?

10. 9. 2019 | Kateřina Kopecká

Jak se moje ideály setkaly s realitou

Vždycky jsem měla doma uklizeno, na sporáku lahodné tříchodové menu, mé dítě mělo čisté oblečení a poslouchalo mě na slovo. Jedlo způsobně a s chutí zdravé jídlo a na veřejnosti se chovalo reprezentativně. Já chodila třikrát týdně do fitka, předčítala večer pohádky a budila se s dobrou náladou a senzační figurou. Byla jsem ta nejlepší matka na světě…

26. 8. 2019 | Lucie Perlíková

Respektovat a být respektován

V těhotenství jsem často seděla na zahradě, nohy nahoře, a představovala jsem si, jaké asi bude to dítě, co mám v břiše. Představovala jsem si, jak spinká v postýlce nebo jak se na mě směje z kočárku. Střih. O pár měsíců později jsem na té samé zahradě. V teplákách, manželově zimní bundě, kulichu a pantoflích, protože boty jsem si nestihla obout. Stojím na místě a pohybuju s kočárem sem a tam.

13. 8. 2019 | Kateřina Kopecká

Babičky. Ještě že je máme

Nově narozený člen rodiny je bezpochyby velká událost. A o to větší, když je to první dítě na všech frontách. Já nikdy nezapomenu na chvíli, kdy moje máma poprvé viděla svého prvního vnuka. Okamžité probuzení dalšího typu mateřské lásky a obří chuť se starat bylo přesně to, co jsem v šestinedělí potřebovala.

8. 7. 2019 | Kateřina Kopecká

Nejcennější láska je ta mateřská

Hledala jsem v mobilu nějaké její fotky ze hřiště, abych je poslala babičce. Jezdila jsem prstem po displeji výš a výš, měsíc po měsíci, až jsem se tak trochu neplánovaně dostala úplně na začátek galerie s jejím jménem. Otevřela jsem si fotografii ze dne, kdy se narodila, a ucítila jsem na tváři slzy jako hrachy.

11. 6. 2019 | Lucie Perlíková

Nikdy nekončící mateřské strachy

„Tak a teď už se nikdy nepřestaneš bát,“ zněla věta, která byla často směřovaná mým směrem v době, kdy jsme si domů přivezli naše první dítě. Její pravdivost zakouším od té doby každý den.

24. 5. 2019 | Kateřina Kopecká

Aby nás děti jednou přerostly

Je mi něco kolem patnácti let a právě dobíhám svůj běžecký závod. Jsem první. Jsem nejlepší. Minu cílovou čáru a ohlédnu se na tribunu. Najdu ji hned. Ruce má vysoko nad hlavou a palce vztyčené v pomyslné jedničky. Je tady, jako vždy. Máma žádný můj závod nikdy nevynechala.

13. 5. 2019 | Kateřina Kopecká

Jak v dítěti probudit lásku k pohybu

Zdravou lásku k pohybu je dobré pěstovat už od raného věku. Sport učí dítě disciplíně a obratnosti a zabraňuje lenosti a obezitě. Sportovní úspěchy jsou motivující a přináší velkou radost z vlastního zdokonalování se. Neexistuje dítě, které by sportovní talent nemělo, jen ho objevit.

26. 4. 2019 | Lucie Perlíková

Čím z nás děti dělají lepší lidi

Jsem netrpělivá, někdy trochu chaotická, zbrklá a impulzivní. Mluvím sprostě za volantem, chodím jako chodec mimo přechod nebo na červenou a někdy jedu na kole bez helmy. Taky občas jím zmrzlinu dost pozdě večer nebo trávím na sociálních sítích víc času, než bych chtěla.

15. 4. 2019 | Kateřina Kopecká

Neobyčejné objetí

Mám kamarádku Terezu, známe se od první třídy. Jednou, to už jsme byly na vysoké, jsem přišla k jejím rodičům na návštěvu. Obyčejný večer, koukali jsme na film, přišla dojemná scéna připomínající nedávné úmrtí dědečka, když vtom se má tehdy 23letá kamarádka Tereza zvedla, přitulila se k mamce a objala ji.

26. 3. 2019 | Lucie Perlíková
Displaying results 1-10 (of 30)
  < 1 - 2 - 3  > 

Žijte spolu slušně a dítě se k vám přidá

7. 8. 2018

Autorka: Lucka, máma Laury

Rodičovství kompletně změní naše mentální nastavení a nastolí zcela nový řád. Podvědomě. Příroda to tak zařídila, abychom s příchodem nového života zapnuli centrum odpovědnosti a konečně dospěli. Proč je ale důležité zůstat sám sebou?

Číst více

Role matky ve 21. století

7. 8. 2018

Autorka: Lucka, máma Laury

„Vy máte dneska na výběr. Tohle za nás vůbec nebylo.“ Ruku nahoru, kdo tuhle větu slyšel od svojí mámy. Nebo od svojí babičky. A je to pravda. Tolik toho, co máme dnes, opravdu nikdy předtím nebylo.

Číst více

Klíč k pohodovému mateřství? Selský rozum a intuice

7. 8. 2018

Autorka: Lucka, máma Laury

Když se narodí dítě, máte nedostatek spánku, nedostatek prostoru na sebe, nedostatek času na koníčky a nedostatek klidu. Čeho ale máte zaručeně dostatek, jsou rady. Úplně od všech. Uf, proti tomuhle je potřeba se obrnit.

Číst více

My dva. Jak nás dítě změnilo?

7. 8. 2018

Autorka: Katka, máma Kuby

Večeře v dobré restauraci, kino, divadlo, fesťák, zimní dovolená, letní dovolená, vínečko sem a vínečko tam. Tak nějak vypadal náš manželský život před tím, než se nám narodilo dítě.

Číst více
Nový článek

Mami, díky

12. 8. 2018

Kateřina Kopecká

Chodit, mluvit, jíst příborem, umýt si ruce, čistit si zuby, chovat se slušně. Uvědomili jste si někdy, kolik toho každý den umíte udělat jen díky své mámě a její každodenní šichtě?

Číst více

Být dobrou mámou je dědičné

3. 9. 2018

Kateřina Kopecká

Mámy jsou různé. Máma pečovatelka, máma volnomyšlenkářka, přísná máma, máma puntičkářka. Ta moje byla a je máma podporovatelka. Ať jsem si v dětství, pubertě nebo minulý týden vymyslela cokoliv – od nového účesu po změnu povolání nebo svatbu, vždycky mi k tomu řekla svůj názor, ale nechala mě, ať si sama vyzkouším, jestli ta moje volba byla také správná.

Číst více

Tři pekla prvního roku a jak je přežít

17. 9. 2018

Kateřina Kopecká

Když si z porodnice odnášíte své dítě, najednou svět kolem přestane existovat. Den se rozdělí do intervalů mezi krmením, přebalováním, krkáním a blinkáním. Máte pocit, že už nic jiného nikdy dělat nebudete. A pak je pryč první měsíc, druhý, třetí a vy začínáte zjišťovat, že bude líp.

Číst více

Kdy se z NE stane jen prázdná fráze?

8. 10. 2018

Kateřina Kopecká

Když v autobuse vidím toho cizího chlapečka, který vříská na celou soupravu a opakovaně mačká tlačítko STOP, říkám si, že tady to rodiče s výchovou určitě nemysleli zle, tak proč se chová jako spratek?

Číst více

Pět nejčastějších chyb v příkazech

24. 10. 2018

Lucie Perlíková

Některé děti se narodí hodné. Jen tak. Pro ty z nás, které jsme si v téhle ruletě nevytočily děťátko z pohádky a občas (často) se za něj i stydíme na veřejnosti, protože prostě neposlouchá, tu máme pár příkladů, kde jsme možná mohly udělat chybu.

Číst více

Technika jako hračka. Povolit, nebo zakázat?

5. 11. 2018

Kateřina Kopecká

Nebudu ho nechávat koukat na televizi a nebudu mu půjčovat svůj mobil. Dvě rodičovská předsevzetí, která jsem si dala před tím, než jsem se stala skutečným rodičem. Teď už vím, jak naivní jsem tehdy byla.

Číst více

Roste mi malá kopie aneb jak být dobrým vzorem

28. 11. 2018

Kateřina Kopecká

S tím, jak se z nás stanou rodiče, si zároveň v hlavě začneme modelovat budoucí život našeho dítěte. Co chceme, aby mělo rádo, jaké bude mít zájmy, co bude asi studovat, jaké bude mít povolání a hlavně: jakým bude člověkem? Vkládání určitých představ a ideálů se ubrání málokdo z nás.

Číst více

Chceš dnes večer googlit? Běž se radši vyspat

9. 12. 2018

Lucie Perlíková

Vůbec nechápu, jak mateřství bez internetu zvládala moje máma. Nebo moje babička. Ta dokonce neměla ani telefon, aby zavolala doktorovi, když měla jen drobné podezření, že něco není v pořádku.

Číst více

Nechte tatínka, ať si najde vlastní cestu

21. 12. 2018

Lucie Perlíková

„Každý se může stát otcem, ale jen někteří umějí být tatínkem.“ Až jako máma jsem pochopila, kolik pravdy v tomto citátu je. My mámy to totiž vždycky nějak dáme, i když je to těžké. Musíme prostě zabrat a udělat, co je potřeba, aby naše děti byly spokojené. Ale chlapi to mají trošku jinak.

Číst více

Jakou váhu mohou mít naše slova

11. 1. 2019

Kateřina Kopecká

Když jde „dospělák“ k psychologovi s nějakým problémem, téměř pokaždé se přijde na to, že pramení z dětství. To, co se stane v dětství, je v nás zkrátka tak zakořeněné, že o tom mnohdy ani nevíme. Je až děsivé, že jako rodiče máme dost ve svých rukou to, jaký ten náš malý dospělý jednou bude.

Číst více

Jak naučit dítě porozumět svým emocím

22. 1. 2019

Kateřina Kopecká

Viděla jsem dítě, které se válelo v supermarketu na zemi. Svíjelo se vzteky. Viděla jsem dítě, které přišlo za svou mámou a řeklo: „Mami, jsem smutná. Můžeš mě něčím rozveselit?“ Jaký je rozdíl mezi těmito dětmi?

Číst více

Co znamená láska

7. 2. 2019

Lucie Perlíková

Když jsem po 17 hodinách nelidského pekla porodila svou první a zatím jedinou dceru, cítila jsem nejprve velikou úlevu, pak obrovskou radost a následně jsem zůstala jenom v údivu zírat. Měla jsem ji u sebe a pozorovala ji, jak se snaží vzpamatovat z toho obrovského nového světa plného nových vjemů a světla.

Číst více

Nejlepší aktivita je ta nejnudnější

19. 2. 2019

Kateřina Kopecká

Fascinace. To slovo naprosto vyjadřuje mé pocity od chvíle, kdy se mi narodil syn. Každý den doslova zírám, jak to příroda zařídila. Začne to úplně na začátku. Dítě ví, že se má přisát k bradavce. Ví, že se má začít otáčet na bříško, plazit se, lézt, sednout si, stoupnout si, udělat první krůček. Jak mu v tomhle obřím rozvoji můžeme pomoct my? Nejlépe tím, že nebudeme dělat vůbec nic.

Číst více

Proč je čtení důležité a jak děti ke knihám vést

10. 3. 2019

Lucie Perlíková

Mám jednu speciální poličku plnou svých dětských knížek, mám oblíbené literární hrdiny a mám krásné vzpomínky na dětství, které jsem ráda trávila v knihovně. Moc bych si přála, aby to moje dcera měla podobně.

Číst více

Neobyčejné objetí

26. 3. 2019

Lucie Perlíková

Mám kamarádku Terezu, známe se od první třídy. Jednou, to už jsme byly na vysoké, jsem přišla k jejím rodičům na návštěvu. Obyčejný večer, koukali jsme na film, přišla dojemná scéna připomínající nedávné úmrtí dědečka, když vtom se má tehdy 23letá kamarádka Tereza zvedla, přitulila se k mamce a objala ji.

Číst více

Čím z nás děti dělají lepší lidi

15. 4. 2019

Kateřina Kopecká

Jsem netrpělivá, někdy trochu chaotická, zbrklá a impulzivní. Mluvím sprostě za volantem, chodím jako chodec mimo přechod nebo na červenou a někdy jedu na kole bez helmy. Taky občas jím zmrzlinu dost pozdě večer nebo trávím na sociálních sítích víc času, než bych chtěla.

Číst více

Jak v dítěti probudit lásku k pohybu

26. 4. 2019

Lucie Perlíková

Zdravou lásku k pohybu je dobré pěstovat už od raného věku. Sport učí dítě disciplíně a obratnosti a zabraňuje lenosti a obezitě. Sportovní úspěchy jsou motivující a přináší velkou radost z vlastního zdokonalování se. Neexistuje dítě, které by sportovní talent nemělo, jen ho objevit.

Číst více

Aby nás děti jednou přerostly

13. 5. 2019

Kateřina Kopecká

Je mi něco kolem patnácti let a právě dobíhám svůj běžecký závod. Jsem první. Jsem nejlepší. Minu cílovou čáru a ohlédnu se na tribunu. Najdu ji hned. Ruce má vysoko nad hlavou a palce vztyčené v pomyslné jedničky. Je tady, jako vždy. Máma žádný můj závod nikdy nevynechala.

Číst více

Nikdy nekončící mateřské strachy

24. 5. 2019

Kateřina Kopecká

„Tak a teď už se nikdy nepřestaneš bát,“ zněla věta, která byla často směřovaná mým směrem v době, kdy jsme si domů přivezli naše první dítě. Její pravdivost zakouším od té doby každý den.

Číst více

Nejcennější láska je ta mateřská

11. 6. 2019

Lucie Perlíková

Hledala jsem v mobilu nějaké její fotky ze hřiště, abych je poslala babičce. Jezdila jsem prstem po displeji výš a výš, měsíc po měsíci, až jsem se tak trochu neplánovaně dostala úplně na začátek galerie s jejím jménem. Otevřela jsem si fotografii ze dne, kdy se narodila, a ucítila jsem na tváři slzy jako hrachy.

Číst více

Objevujeme svět s dítětem

30. 6. 2018

Kateřina Kopecká

Jako malá holka jsem poprvé viděla moře ve dvanácti letech. Autobusem jsme jeli celá rodina za tou nádherou několik dní. Dneska je naprosto normální létat po celém světě i s malým miminem. Ono to totiž jde úplně v pohodě.

Číst více

Babičky. Ještě že je máme

8. 7. 2019

Kateřina Kopecká

Nově narozený člen rodiny je bezpochyby velká událost. A o to větší, když je to první dítě na všech frontách. Já nikdy nezapomenu na chvíli, kdy moje máma poprvé viděla svého prvního vnuka. Okamžité probuzení dalšího typu mateřské lásky a obří chuť se starat bylo přesně to, co jsem v šestinedělí potřebovala.

Číst více

Jaká chci, aby jednou byla

22. 7. 2018

Lucie Perlíková

Když se mi narodila, začala jsem si uvědomovat, jaké mám obrovské štěstí, že si tahle úžasná bytost vybrala zrovna mě. Cítím se poctěná a šťastná, ale současně cítím tu tíhu odpovědnosti. Mám v rukou osud člověka. Člověka, který je zatím nepopsaným papírem, ale jednou bude knihou bohatou na nejroztodivnější příběhy.

Číst více

Respektovat a být respektován

13. 8. 2019

Kateřina Kopecká

V těhotenství jsem často seděla na zahradě, nohy nahoře, a představovala jsem si, jaké asi bude to dítě, co mám v břiše. Představovala jsem si, jak spinká v postýlce nebo jak se na mě směje z kočárku. Střih. O pár měsíců později jsem na té samé zahradě. V teplákách, manželově zimní bundě, kulichu a pantoflích, protože boty jsem si nestihla obout. Stojím na místě a pohybuju s kočárem sem a tam.

Číst více

Jak se moje ideály setkaly s realitou

26. 8. 2019

Lucie Perlíková

Vždycky jsem měla doma uklizeno, na sporáku lahodné tříchodové menu, mé dítě mělo čisté oblečení a poslouchalo mě na slovo. Jedlo způsobně a s chutí zdravé jídlo a na veřejnosti se chovalo reprezentativně. Já chodila třikrát týdně do fitka, předčítala večer pohádky a budila se s dobrou náladou a senzační figurou. Byla jsem ta nejlepší matka na světě…

Číst více

Obávaný nočník: kdy začít?

10. 9. 2019

Kateřina Kopecká

Je to teprve nedávno, co jste mu poprvé kostrbatě navlékla plenku a najednou nadešel čas naučit ho žít bez ní. Učení na nočník bývá velká událost. Někdo ji zvládne bravurně za pár týdnů, jiní se s ní trápí roky. Kdy začít a jak postupovat?

Číst více

Jsme také na sociálních sítích