Jupiter

Podívej, obr Jupiter!

Jupiter je pátou planetou Sluneční soustavy. Na rozdíl od čtyř předchozích planet nemá pevný povrch, ale obal jeho kamenitého jádra je tvořen hlavně plynem a prachem – je prvním z takzvaných plynných obrů.
Jupiter - pátá planeta
Je největší, nejtěžší a zároveň nejrychleji se otáčející planetou Sluneční soustavy. Kolem své osy se točí tak rychle, že kdyby se stejně rychle otáčela naše Země, trval by náš den méně než hodinu! Jupiter můžeme ze Země pozorovat i pouhým okem, protože po Měsíci a Venuši je třetím nejjasnějším objektem noční oblohy.
Jupiter - pruhovaný
V dalekohledu Jupiter vypadá, jako by byl pruhovaný. To je způsobeno bouřemi, které v jeho atmosféře zuří už miliardy let. Tou nejvýraznější je Velká rudá skvrna, která je tak veliká, že by se do ní vešla celá naše Země.
Jupiter - ochránce Země
Díky své obrovské hmotnosti působí Jupiter ve Sluneční soustavě jako přirozený ochránce Země. Svou silnou gravitací totiž tu a tam dokáže vychýlit nebo dokonce rozdrtit i zbloudilou kometu, která by se jinak mohla se Zemí srazit.

Omalovánka

Dokážeš planetu vybarvit tak, aby vypadala jako opravdová? Popros někoho z dospělých, ať ti vytiskne tyto omalovánky. Pak už stačí jen barevné pastelky a pusť se do toho!

Stáhnout PDF

Omalovánka

Chceš prozkoumat další planetu?

Saturn

Nemůžeš se rozhodnout, kam dál? Pomůžu ti, stačí kliknout na světle modré tlačítko.