Neptun

Neptun, poslední planety Sluneční soustavy.

Neptun je osmou planetou Sluneční soustavy a posledním z plynných obrů.
Neptun - modrý jako oceán
Protože je překrásně modrý jako oceán, byl pojmenován po římském bohu moří, Neptunovi. Žádnou kapalnou vodu na Neptunu ale nenajdeme, ta se zde stejně jako na Uranu nachází pouze ve formě věčného ledu. Modrá barva je způsobena metanem v jeho atmosféře.
Neptun - vědci
Zajímavé je, jak byl Neptun objeven: vědci si lámali hlavu proč Uran na obloze nikdy nenajdou tam, kde by podle jejich výpočtů měl být. A tak je napadlo, že někde v té vesmírné dálce zřejmě musí být ještě jedna planeta, která svou gravitací putování Uranu ovlivňuje. Výpočtem určili, kde by tato planeta měla být, namířili tím směrem svůj dalekohled a... osmá planeta tam skutečně byla!
Neptun
Neptun je od Slunce tak daleko, že zatímco naše Země oběhne kolem Slunce za jeden jediný rok, tomuto vesmírnému tulákovi to trvá celých 165 pozemských let. A to je tak dlouhá doba, že od jeho objevení to Neptun zatím stihl jen jednou.

Omalovánka

Dokážeš planetu vybarvit tak, aby vypadala jako opravdová? Popros někoho z dospělých, ať ti vytiskne tyto omalovánky. Pak už stačí jen barevné pastelky a pusť se do toho!

Stáhnout PDF

Omalovánka

Chceš prozkoumat další planetu?

Pluto

Nemůžeš se rozhodnout, kam dál? Pomůžu ti, stačí kliknout na světle modré tlačítko.