Pluto

Musím ti představit i Pluto: trpaslíka, který ještě nedávno byl devátou planetou.

Pluto - 2006
Ano, Pluto ještě nedávno bylo planetou Sluneční soustavy. A proč už není? Rozhodli o tom v roce 2006 vědci na astronomické konferenci v Praze, kteří určili, jak má planeta Sluneční soustavy vypadat - stanovili její tvar, hmotnost a dráhu kolem Slunce.
Pluto - je lehčí
A protože zároveň zjistili, že Pluto je mnohem lehčí, než si původně mysleli, bylo ze seznamu planet vyškrtnuto a bylo zařazeno mezi trpasličí planety. Poslední planetou Sluneční soustavy tak je od té doby Neptun.
Pluto - je menší
Pluto je menší než náš Měsíc a je i celkově lehčí. Kolem Slunce oběhne jednou za 248 pozemských let a kolem své osy se otočí za 367 dní. Má pevné jádro a jeho povrch je tvořen převážně zmrzlým metanem a jinými plyny.

Omalovánka

Dokážeš planetu vybarvit tak, aby vypadala jako opravdová? Popros někoho z dospělých, ať ti vytiskne tyto omalovánky. Pak už stačí jen barevné pastelky a pusť se do toho!

Stáhnout PDF

Omalovánka

A jsme na konci první vesmírné cesty.

Toulky vesmírem

Ale ještě nevystupujeme, čekají nás další dobrodružství! Jestli chceš, ukážu ti v následujících kapitolách další zajímavosti vesmíru a nakonec ti předvedu i nejrůznější technické vynálezy, díky kterým lidstvo objevuje všechna ta kosmická tajemství…