Observatoř

Observatoř… co to je za divné slovo?

Vysvětlím ti to
Neboj, vysvětlím ti to. Možná znáš observatoř spíš pod jménem hvězdárna. Je to stavba, kterou vědci používají k pozorování nejen hvězd, ale i okolního vesmíru. Proto je její nejdůležitější součástí většinou jeden nebo i více dalekohledů, kterými astronomové pozorují oblohu.
Střechu ve tvaru koule
Astronomická observatoř většinou mívá střechu ve tvaru koule, ve které je dalekohled umístěn. Tahle koule se zpravidla může otáčet a pozorovatel tak může dalekohled namířit na kterékoliv místo na obloze.
Chytré zařízení, viď? Ale co dělá astronom, když oblohu zahalí mraky a hvězdy nejsou vidět? Má smůlu. Nevidí nic, protože proti přírodě je člověk v tu chvíli bezmocný a ani sebevětší dalekohled mu zkrátka nepomůže.

Observatoř

Dokážeš vybraný objekt vybarvit tak, aby vypadal jako opravdový? Popros někoho z dospělých, ať ti vytiskne tyto omalovánky. Pak už stačí jen barevné pastelky a pusť se do toho!

Stáhnout PDF

Observatoř

A jsme na konci druhé vesmírné cesty.

Zajímavosti vesmíru

Ale ještě nevystupujeme, čekají nás další dobrodružství! Jestli chceš, ukážu ti v následujících kapitolách další zajímavosti vesmíru a nakonec ti předvedu i nejrůznější technické vynálezy, díky kterým lidstvo objevuje všechna ta kosmická tajemství…