Kometa

Podívej, támhle letí kometa!

Vypadá jako koule se závojem, viď? Nejznámější kometou je Halleyova kometa, která se na dohled ze Země vrací zhruba jednou za 75 let.
Návraty
Kdysi dávno, když si její původ lidé neuměli vysvětlit, spojovali její návraty s nejrůznějšími katastrofami. Mysleli si, že přináší přírodní povodně, nemoci a války. Dnes už se Halleyovy komety nebojíme, protože věda nám vše vysvětlila: je to malé těleso, kroužící Sluneční soustavou, tvořené převážně zmrzlými plyny, vodou a prachem. Když se přiblíží ke Slunci, můžeme i ze Země vidět její zářící ohon.
Halleyova kometa
Halleyova kometa byla naposledy vidět v roce 1986, příště přiletí až v roce 2061. Takže si to zapamatuj a její návrat nepropásni, protože člověk ji má šanci spatřit opravdu jen jednou za život!
A proč komety vidíme?
A proč komety vidíme? Je to tím, že ten jejich dlouhý ohon tvořený plyny a prachem se leskne ve sluneční záři a nám se zdá, jako by celá kometa hořela. Většinu komet ale nemáme možnost ze Země pozorovat, protože se toulají až kdesi za oběžnou dráhou Pluta a jen občas některá přiletí do naší části Sluneční soustavy.

Omalovánka

Dokážeš vybraný objekt vybarvit tak, aby vypadal jako opravdový? Popros někoho z dospělých, ať ti vytiskne tyto omalovánky. Pak už stačí jen barevné pastelky a pusť se do toho!

Stáhnout PDF

Omalovánka

Chceš zkoumat dál?

Atom

Chceš zkoumat dál? Stačí kliknout na světle modré tlačítko s dalekohledem.