Váha (Hmotnost)

Váha (Hmotnost)

Víš, kolik vážíš? Zjistíš to snadno. Stoupni si na maminčinu domácí váhu a popros rodiče, aby tě zvážili.
Tak už víš, kolik?
Tak už víš, kolik? Ale pozor, tohle je tvoje hmotnost na Zemi, jinde ve vesmíru váží věci i lidé úplně jinak. Jak je to možné? Způsobuje to přitažlivost neboli gravitace. A ta je na každém vesmírném tělese jiná, závisí na velikosti a hmotě kosmického tělesa.
A tak, zatímco na Zemi vážíš
A tak, zatímco na Zemi vážíš třeba 20 kilogramů, na Měsíci by tvoje hmotnost byla jen 3,5 kila, ale naopak na Jupiteru neuvěřitelných 47 kilogramů! Je to tím, že zatímco Měsíc je proti Zemi opravdový prcek a působí na něm menší gravitační síla, je Jupiter mnohonásobně větší než Země a proto má i větší gravitaci. Proto by se nám věci zvážené na Jupiteru zdály těžší, než jsou na Zemi.
Ale pozor
Ale pozor, platí to jenom o věcech, které se dají zvážit váhou. Někdy se z legrace říká, že na Měsíci je jednodušší naučit se básničku, protože je tam přece všechno lehčí! To samozřejmě není pravda, protože básnička jsou slova a myšlenky a ty žádnou hmotnost nemají.

Omalovánka

Dokážeš vybraný objekt vybarvit tak, aby vypadal jako opravdový? Popros někoho z dospělých, ať ti vytiskne tyto omalovánky. Pak už stačí jen barevné pastelky a pusť se do toho!

Stáhnout PDF

Omalovánka