Aby nás děti jednou přerostly

Sdílejte článek
13.05.2019 | Kateřina Kopecká
Je mi něco kolem patnácti let a právě dobíhám svůj běžecký závod. Jsem první. Jsem nejlepší. Minu cílovou čáru a ohlédnu se na tribunu. Najdu ji hned. Ruce má vysoko nad hlavou a palce vztyčené v pomyslné jedničky. Je tady, jako vždy. Máma žádný můj závod nikdy nevynechala.
 
Sport v jakékoliv podobě byl a asi vždycky bude součástí mého života. Jenže bylo by tomu tak i bez podpory právě té, která stála vždycky na tribuně? Bavilo by mě pokořovat své hranice, aniž by to někdo viděl? Tipuji, že vůbec.
 
Podpořit, ale nenutit. Tak by se dalo shrnout zlaté pravidlo pro to, jak vést děti ke sportu. Chcete mít doma malého hokejistu, roztomilou baletku nebo nebojácného karatistu? Stačí, když také budete vždycky na té tribuně. O zbytek se už postará sebemotivace, kolektiv nebo prostě jen to, že chodit sportovat bude zábava.
 
Sama o sobě vím, že bych moc chtěla, aby můj syn sportoval. Ale co když si bude raději číst? Možná nejde tak o to, jestli dítě pokračuje tam, kde my jsme skončili. Možná jde víc o to, jestli chce být ve svém zájmu opravdu dobré. Vždyť děti jsou zde vlastně proto, aby nás jednou svými činy přerostly, jedině tak se totiž ukáže, že jsme do jejich výchovy dali opravdu to nejlepší z nás.
 

Související články ze sekce maminky

Má mateřská „kdyby tak…“

Možná to také znáte. Během mého dosavadního mateřství jsem se nesčetněkrát ocitla v situaci, kdy bych si přála, aby to celé bylo úplně jinak. Vyrovnat se s tím, že ne vždy jsou věci tak, jak bych si představovala, a že ne vždycky je mé dítě takové, jaké jsem si ho vysnila, bylo pro mě jako pro mámu nejtěžším úkolem.

Číst více

Souboj kdo s koho: období vzdoru

Je to mamánek, ňuňánek, zkrátka vaše zlatíčko. Neuděláte jeden bez druhého ani krok. A pak přijde druhý rok a z něj se přes noc stane malý ďábel. Máte pocit, že vám asi někdo vyměnil dítě, podobně jako v tom filmu s Angelinou Jolie. Jenže tohle není film, ale realita a vy se s ní musíte nějak vypořádat.

Číst více

Jsme také na sociálních sítích