Babičky. Ještě že je máme

Sdílejte článek
08.07.2019 | Kateřina Kopecká

Nově narozený člen rodiny je bezpochyby velká událost. A o to větší, když je to první dítě na všech frontách. Já nikdy nezapomenu na chvíli, kdy moje máma poprvé viděla svého prvního vnuka. Okamžité probuzení dalšího typu mateřské lásky a obří chuť se starat bylo přesně to, co jsem v šestinedělí potřebovala.

Jako jsou různé matky, tak jsou i různé babičky. Některé dokonce ani nechtějí být babičkami nazývány, jiné hrdě několikrát do týdne tlačí kočárek. Jaký to je asi pocit, když se při procházce dívají na to své vnouče s vědomím, že je na světě jen díky tomu, že ony kdysi také přivedly na svět jeho mámu nebo tátu?

Zadostiučinění. To asi cítí. Vidět, jak se můj syn nebo dcera umí postarat o své dítě. Umí ho hezky vychovávat a milovat. Výchovu svých dětí přejímáme z velké části z vlastní výchovy. Možná že v některých situacích dokonce vidí samy sebe. Ať už rády, nebo nerady.

Babičky. Po tom, co mi máma v šestinedělí mezi dveřmi předala tašku navařeného jídla a odvezla si dítě v kočárku na dvě hodiny ven, jsem dospěla k názoru, že musí mít své místo v nebi jisté. Už jednou se takhle nadřely a teď do toho jdou znovu. Poučené, odhodlané, milující. Většina z nich říká, že teď si to užívají více, než když byly samy rodičem. „Vnoučátko mohu rozmazlovat. To si pak doma srovnají,“ slýchám od různých babiček často. Rozmazlete nám je. I to totiž děti potřebují. Babičky, děkujeme.

Související články ze sekce maminky

Má mateřská „kdyby tak…“

Možná to také znáte. Během mého dosavadního mateřství jsem se nesčetněkrát ocitla v situaci, kdy bych si přála, aby to celé bylo úplně jinak. Vyrovnat se s tím, že ne vždy jsou věci tak, jak bych si představovala, a že ne vždycky je mé dítě takové, jaké jsem si ho vysnila, bylo pro mě jako pro mámu nejtěžším úkolem.

Číst více

Souboj kdo s koho: období vzdoru

Je to mamánek, ňuňánek, zkrátka vaše zlatíčko. Neuděláte jeden bez druhého ani krok. A pak přijde druhý rok a z něj se přes noc stane malý ďábel. Máte pocit, že vám asi někdo vyměnil dítě, podobně jako v tom filmu s Angelinou Jolie. Jenže tohle není film, ale realita a vy se s ní musíte nějak vypořádat.

Číst více

Jsme také na sociálních sítích