Co znamená láska

Sdílejte článek
07.02.2019 | Lucie Perlíková
Když jsem po 17 hodinách nelidského pekla porodila svou první a zatím jedinou dceru, cítila jsem nejprve velikou úlevu, pak obrovskou radost a následně jsem zůstala jenom v údivu zírat. Měla jsem ji u sebe a pozorovala ji, jak se snaží vzpamatovat z toho obrovského nového světa plného nových vjemů a světla.
 
I já se v ten moment snažila vzpamatovat. Hlavou mi běžely jenom myšlenky jako „Ježiš, to je strašně hustý, já jsem vyrobila člověka!“. Až zhruba za další dvě hodiny, co jsem se probírala ze šoku, jako by se mi v těle rozlila droga lásky – oxytocin – v koňské dávce. A já začala plakat štěstím.
 
Tohle dojetí nad vlastní dcerou se mi děje i dnes, kdy už je větší, silnější, odvážnější, i když mě občas zlobí. Ale velmi důležité je si uvědomit, že v momentě, kdy jsme svým dětem daly život, musíme jim dát i svobodu, aby si postupně hledaly vlastní cestu, jak svůj život žít, a nesnažily jsme se je někam vmanipulovat.
 
Moje dcera možná nemá ty nejlepší hračky, možná nemá největší pokojíček a zcela určitě nemá ty nejdokonalejší rodiče na světě, ale nikdy se nestalo, že bych ji jako miminko nechávala ve vedlejší místnosti vyplakat, má u mě otevřenou náruč k objetí, kdykoliv bude chtít, má svobodu rozhodnout se, čím bude, má oporu celé rodiny a má svůj vlastní prostor, ve kterém jí ukazujeme různé možnosti, jak naložit se svým časem.
 

Související články ze sekce maminky

Má mateřská „kdyby tak…“

Možná to také znáte. Během mého dosavadního mateřství jsem se nesčetněkrát ocitla v situaci, kdy bych si přála, aby to celé bylo úplně jinak. Vyrovnat se s tím, že ne vždy jsou věci tak, jak bych si představovala, a že ne vždycky je mé dítě takové, jaké jsem si ho vysnila, bylo pro mě jako pro mámu nejtěžším úkolem.

Číst více

Souboj kdo s koho: období vzdoru

Je to mamánek, ňuňánek, zkrátka vaše zlatíčko. Neuděláte jeden bez druhého ani krok. A pak přijde druhý rok a z něj se přes noc stane malý ďábel. Máte pocit, že vám asi někdo vyměnil dítě, podobně jako v tom filmu s Angelinou Jolie. Jenže tohle není film, ale realita a vy se s ní musíte nějak vypořádat.

Číst více

Jsme také na sociálních sítích