Jak naučit dítě porozumět svým emocím

Sdílejte článek
22.01.2019 | Kateřina Kopecká
Viděla jsem dítě, které se válelo v supermarketu na zemi. Svíjelo se vzteky. Viděla jsem dítě, které přišlo za svou mámou a řeklo: „Mami, jsem smutná. Můžeš mě něčím rozveselit?“ Jaký je rozdíl mezi těmito dětmi?
 
Je to jasné. Svíjející se dítě uvnitř dusí své emoce. Asi něco hrozně chtělo a nedostalo. Neví, co si má teď se svým zklamáním počít. Druhé dítě to naopak ví moc dobře. Prostě popíše to, co cítí.
 
Jak toho docílit? Je to dlouhá cesta. Je to každodenní investice. Klíč spočívá v povídání si. Nejen „Jaký jsi měl den?“ a „S kým sis hrál?“, ale také „Jak ses při tom cítil? Bylo ti veselo, nebo smutno?“ nebo „Jak na tebe paní učitelka působí? Máš ji rád?“. Právě takové věty pomohou nejen nám porozumět dítěti, ale také naučí dítě vyjádřit své emoce. Budete koukat, co všechno se pak dozvíte.
 
Umět emoce popsat je jen krůček od toho, umět je ovládnout. I když to je disciplína, ve které máme nedostatky i my dospělí. Někdy se totiž ovládáme až příliš, třeba právě před svým dítětem, a někdy se zase neovládneme vůbec, třeba za volantem. I zde vítězí zlatá střední cesta: není dobře své emoce před dítětem skrývat, ale ani je nechat neuváženě vyplout. Naše reakce si dítě ukládá do svého podvědomí a mohlo by nám je jako bumerang brzy vrátit.
 

Související články ze sekce maminky

Má mateřská „kdyby tak…“

Možná to také znáte. Během mého dosavadního mateřství jsem se nesčetněkrát ocitla v situaci, kdy bych si přála, aby to celé bylo úplně jinak. Vyrovnat se s tím, že ne vždy jsou věci tak, jak bych si představovala, a že ne vždycky je mé dítě takové, jaké jsem si ho vysnila, bylo pro mě jako pro mámu nejtěžším úkolem.

Číst více

Souboj kdo s koho: období vzdoru

Je to mamánek, ňuňánek, zkrátka vaše zlatíčko. Neuděláte jeden bez druhého ani krok. A pak přijde druhý rok a z něj se přes noc stane malý ďábel. Máte pocit, že vám asi někdo vyměnil dítě, podobně jako v tom filmu s Angelinou Jolie. Jenže tohle není film, ale realita a vy se s ní musíte nějak vypořádat.

Číst více

Jsme také na sociálních sítích