Jak v dítěti probudit lásku k pohybu

Sdílejte článek
26.04.2019 | Lucie Perlíková
Zdravou lásku k pohybu je dobré pěstovat už od raného věku. Sport učí dítě disciplíně a obratnosti a zabraňuje lenosti a obezitě. Sportovní úspěchy jsou motivující a přináší velkou radost z vlastního zdokonalování se. Neexistuje dítě, které by sportovní talent nemělo, jen ho objevit.
 
Pět tipů, jak vést dítě ke sportu:
 
  1. Kdy se sportem začít
Ještě před narozením dítěte. Aktivní rodič lásku ke sportu na dítě velmi snadno přenese. Zkoušejte už od mala společně běhat, skákat, chytat míč. Ukazujte mu různé aktivity a rozvíjejte jeho nadání.
 
  1. Vidí se v rodičích
Když chcete, aby dítě hrálo fotbal, nelze mu vrazit míč do ruky a poslat ho na trénink. Nejlepší způsob je vzít si míč sám a začít si kopat na zahradě. Dítě se samo přidá.
 
  1. Proveďte malý test
Když dítě dovede vyskočit do výšky, má předpoklad pro výbušné sporty (volejbal, atletika), když se udrží déle než 15 sekund na jedné noze se zavřenýma očima, má dobře vyvinutou rovnováhu (bojové sporty, lyžování), a když si dosáhne s nataženýma nohama až za špičky, je výjimečně flexibilní (gymnastika).
 
  1. Vnitřní motivace
Výsledky nepřichází okamžitě, a proto musí být dítě dobře namotivované, aby u sportu setrvalo. Důležitá je proto podpora rodičů a přátelské prostředí v týmu.
 
  1. Nenaplněné sny
Nejhorší jsou příběhy rodičů, které si skrze děti plní vlastní nedosažené cíle. Takové dítě je vystaveno zbytečnému tlaku, který se projeví odporem ke sportu a strachem ze selhání.
 
Je skvělé pochlubit se dítětem, které vyhrálo dětskou olympiádu nebo taneční soutěž, ale vždy mějte na paměti, že cílem vedení ke sportu není vychovat šampiona, ale vybudovat přirozenou vášeň pro pohyb, která bude v různých, někdy překvapivých podobách vaše dítě provázet celý život.
 

Související články ze sekce maminky

Má mateřská „kdyby tak…“

Možná to také znáte. Během mého dosavadního mateřství jsem se nesčetněkrát ocitla v situaci, kdy bych si přála, aby to celé bylo úplně jinak. Vyrovnat se s tím, že ne vždy jsou věci tak, jak bych si představovala, a že ne vždycky je mé dítě takové, jaké jsem si ho vysnila, bylo pro mě jako pro mámu nejtěžším úkolem.

Číst více

Souboj kdo s koho: období vzdoru

Je to mamánek, ňuňánek, zkrátka vaše zlatíčko. Neuděláte jeden bez druhého ani krok. A pak přijde druhý rok a z něj se přes noc stane malý ďábel. Máte pocit, že vám asi někdo vyměnil dítě, podobně jako v tom filmu s Angelinou Jolie. Jenže tohle není film, ale realita a vy se s ní musíte nějak vypořádat.

Číst více

Jsme také na sociálních sítích