Jaká chci, aby jednou byla

Sdílejte článek
22.07.2018 | Lucie Perlíková

Když se mi narodila, začala jsem si uvědomovat, jaké mám obrovské štěstí, že si tahle úžasná bytost vybrala zrovna mě. Cítím se poctěná a šťastná, ale současně cítím tu tíhu odpovědnosti. Mám v rukou osud člověka. Člověka, který je zatím nepopsaným papírem, ale jednou bude knihou bohatou na nejroztodivnější příběhy.

Miminko ale s radostí a zodpovědností přináší do vašeho života další důležité hodnoty. Učí vás zbavit se sobeckosti, už totiž nejste na prvním místě vy a vaše snídaně, zbaví vás lenosti, protože pokud něco neuděláte teď, už nikdy se k tomu nedostanete. A přinese vám spoustu něhy, oddanosti a pokory k lidskému životu.

Moc bych si přála, aby se má dcera přirozeně naučila ctít tyto hodnoty a pokoru k člověku a jeho bytí dokázala předat zase dál.

  1. Aby uměla naslouchat lidem.

  2. Aby si dovedla prosadit svůj názor, ale současně respektovala názory jiných lidí.
  3. Aby pomáhala druhým, nezištně.
  4. Aby se nepovyšovala ani samu sebe nesrážela.
  5. Aby se nikdy nepřestávala učit, protože v učení je moudrost.
  6. Aby si vážila rodiny a přátel.
  7. Aby pochopila, že život umí být krutý, ale svou krutost vždy vyváží něčím neobyčejně krásným.
  8. Aby nikdy neztrácela naději a dokázala motivovat ty, které naděje opouští.
  9. Aby dokázala být jen sama se sebou.
  10. Aby pečovala o své zdraví, protože to máme jenom jedno.

Řiďme se hodnotami, které chceme, aby znaly a uctívaly naše děti, a sami se pak staneme vzory pro naše nejmenší. Rodičovství je totiž jediná hra, ve které můžou vyhrát obě strany současně.

Související články ze sekce maminky

Má mateřská „kdyby tak…“

Možná to také znáte. Během mého dosavadního mateřství jsem se nesčetněkrát ocitla v situaci, kdy bych si přála, aby to celé bylo úplně jinak. Vyrovnat se s tím, že ne vždy jsou věci tak, jak bych si představovala, a že ne vždycky je mé dítě takové, jaké jsem si ho vysnila, bylo pro mě jako pro mámu nejtěžším úkolem.

Číst více

Souboj kdo s koho: období vzdoru

Je to mamánek, ňuňánek, zkrátka vaše zlatíčko. Neuděláte jeden bez druhého ani krok. A pak přijde druhý rok a z něj se přes noc stane malý ďábel. Máte pocit, že vám asi někdo vyměnil dítě, podobně jako v tom filmu s Angelinou Jolie. Jenže tohle není film, ale realita a vy se s ní musíte nějak vypořádat.

Číst více

Jsme také na sociálních sítích