Nikdy nekončící mateřské strachy

Sdílejte článek
24.05.2019 | Kateřina Kopecká
„Tak a teď už se nikdy nepřestaneš bát,“ zněla věta, která byla často směřovaná mým směrem v době, kdy jsme si domů přivezli naše první dítě. Její pravdivost zakouším od té doby každý den.
 
Jsem máma malého kluka. Jsem máma, která jako každá jiná tráví čas tím, že ho přebaluje, krmí, koupe, učí nové věci, brání před nebezpečím. Jenže jak moc ho dokážu ubránit a hlavně jak dlouho? Ať si natluče, ať pozná, znějí další časté rady. A já s nimi souhlasím. Zkušenost je totiž nejlepší učitel.
 
A tak se můžeme bát, že dítě sáhne na horkou troubu, že se ve škole chytne špatné party nebo že z něj prostě nic nebude. Můžeme udělat úplně všechno, třeba se i rozkrájet, ale od všeho zlého ho prostě ubránit nedokážeme. I kdybychom sebevíc chtěli. Až se jednou můj syn osamostatní, nezbyde mi než jen doufat, že všechno, co jsme do něj kdy vložili, bude mít tam někde v hlavě uložené.
 
Byla to každodenní investice. Opakování k zbláznění. Nesahej na to, chovej se slušně, jez zeleninu. Když pak děti vypustíme do světa, můžeme už jen z dálky sledovat, kolikrát upadnou a zase vstanou. Pomocnou ruku by u nás ale měly vždycky najít, ať už jim jsou tři, nebo třicet.
 

Související články ze sekce maminky

Má mateřská „kdyby tak…“

Možná to také znáte. Během mého dosavadního mateřství jsem se nesčetněkrát ocitla v situaci, kdy bych si přála, aby to celé bylo úplně jinak. Vyrovnat se s tím, že ne vždy jsou věci tak, jak bych si představovala, a že ne vždycky je mé dítě takové, jaké jsem si ho vysnila, bylo pro mě jako pro mámu nejtěžším úkolem.

Číst více

Souboj kdo s koho: období vzdoru

Je to mamánek, ňuňánek, zkrátka vaše zlatíčko. Neuděláte jeden bez druhého ani krok. A pak přijde druhý rok a z něj se přes noc stane malý ďábel. Máte pocit, že vám asi někdo vyměnil dítě, podobně jako v tom filmu s Angelinou Jolie. Jenže tohle není film, ale realita a vy se s ní musíte nějak vypořádat.

Číst více

Jsme také na sociálních sítích