Proč je čtení důležité a jak děti ke knihám vést

Sdílejte článek
10.03.2019 | Lucie Perlíková
Mám jednu speciální poličku plnou svých dětských knížek, mám oblíbené literární hrdiny a mám krásné vzpomínky na dětství, které jsem ráda trávila v knihovně. Moc bych si přála, aby to moje dcera měla podobně.
 
Dítě je stvořeno k poznávání. Jako malá jsem chtěla všemu porozumět, a tak jsem trávila hodiny a hodiny v knihách. S dostupností internetu je čím dál těžší děti u knih udržet. Nejdůležitější je ale vždycky motivace.
 
Jak dítě motivovat ke čtení:
  • Čtení nahlas. Dítě, které ještě samo nečte, je důležité vést ke knihám už v batolecím věku. Čtení uklidňuje, rozvíjí fantazii a jazykové dovednosti. Se čtecím rituálem nepřestávejte ani ve chvíli, kdy už dítě umí číst samo.
  • Různé formy. Vyzkoušejte obrázkovou knížku, komiks, encyklopedii i pohádky.
  • Bez tlaku, přirozeně i netradičně. Vezměte dítě na nějaké nové místo (zámek, hrad, zoo) a doplňujte prohlídku zajímavými informacemi z průvodce.
  • Jít příkladem. Když u vás dítě knihu uvidí, bude se zajímat samo.
  • Mít knihu po ruce. Doma, na chatě, u babičky i v batůžku.
 
Nečekejte ale, že u nás je každý večer na programu vážná hudba a Dostojevský. Máme rádi zalézt si pod peřinu, otevřít si zmrzlinu a pustit si přiblblou americkou komedii. Doma nám k fungování pomáhá řád, ale občas tomu režimu povolíme otěže, protože je to vzrůšo. A život by měl být vzrůšo!
 

Související články ze sekce maminky

Má mateřská „kdyby tak…“

Možná to také znáte. Během mého dosavadního mateřství jsem se nesčetněkrát ocitla v situaci, kdy bych si přála, aby to celé bylo úplně jinak. Vyrovnat se s tím, že ne vždy jsou věci tak, jak bych si představovala, a že ne vždycky je mé dítě takové, jaké jsem si ho vysnila, bylo pro mě jako pro mámu nejtěžším úkolem.

Číst více

Souboj kdo s koho: období vzdoru

Je to mamánek, ňuňánek, zkrátka vaše zlatíčko. Neuděláte jeden bez druhého ani krok. A pak přijde druhý rok a z něj se přes noc stane malý ďábel. Máte pocit, že vám asi někdo vyměnil dítě, podobně jako v tom filmu s Angelinou Jolie. Jenže tohle není film, ale realita a vy se s ní musíte nějak vypořádat.

Číst více

Jsme také na sociálních sítích