Souboj kdo s koho: období vzdoru

Sdílejte článek
27.11.2019 | Kateřina Kopecká
Je to mamánek, ňuňánek, zkrátka vaše zlatíčko. Neuděláte jeden bez druhého ani krok. A pak přijde druhý rok a z něj se přes noc stane malý ďábel. Máte pocit, že vám asi někdo vyměnil dítě, podobně jako v tom filmu s Angelinou Jolie. Jenže tohle není film, ale realita a vy se s ní musíte nějak vypořádat.
 
Děti ležící v obchodech na zemi a vztekající se. Řvoucí děti u stánku se zmrzlinou. Děti svíjející se v kočárcích. Děti křečovitě se držící hracího auta na mince. „Nechci“ a „Já sám“ je v podstatě vaše jediná komunikace. Máte chuť buď utéct někam hodně daleko a už se nevrátit, nebo ho seřezat jako psa.
 
Dle odborníků by bohužel nepomohlo ani jedno. Jenže jejich rada je jednoduchá a nedosažitelná zároveň: zůstat v klidu. Proboha jak, když dítě řve tak, že vám zaléhají uši a lidé kolem vás častují přísnými pohledy?
  • Zkuste se oprostit od všech kolem vás. Možná je mezi nimi také stejně zoufalá maminka, která nedávno byla v podobné situaci. Snažte se nezabývat se tím, co si o vás jiní pomyslí.
  • Nebojujte s dítětem, ale buďte parťáci. Zkuste situaci zvládnout spolu, ne proti sobě.
  • K situaci se vraťte. Doma v klidu proberte, co se přihodilo a jak předejít tomu, aby se něco podobného opakovalo.
  • Jděte příkladem. Zamyslete se, jak reagujete v různých situacích vy. Možná že prudké reakce, rozčilování a vztekání dítě už někde vidělo.
 
A nebojte. Je to přechodné období, takže stejně jako jiná taková i tohle jednou skončí. Dítě si vymezuje vlastní osobnost, tak je potřeba opět dýchat zhluboka a mít trpělivost a pochopení. A také si nakupte hodně čokolády. Pro sebe samozřejmě.
 

Související články ze sekce maminky

Má mateřská „kdyby tak…“

Možná to také znáte. Během mého dosavadního mateřství jsem se nesčetněkrát ocitla v situaci, kdy bych si přála, aby to celé bylo úplně jinak. Vyrovnat se s tím, že ne vždy jsou věci tak, jak bych si představovala, a že ne vždycky je mé dítě takové, jaké jsem si ho vysnila, bylo pro mě jako pro mámu nejtěžším úkolem.

Číst více

Vskutku poooomalé učení na první lžičky

Naše zavádění pevné stravy mělo zpočátku tři fáze. První fáze – „co to sakra má být, chce se mi blít“, druhá fáze – „chci mlíko, vrať mi moje mlíko“ a třetí fáze – „sežer si to sama“, následovaná dramatickým vyprsknutím mrkvovodýňového pyré na ty nové smetanově bílé dupačky.

Číst více

Jsme také na sociálních sítích