Technika jako hračka. Povolit, nebo zakázat?

Sdílejte článek
05.11.2018 | Kateřina Kopecká
Nebudu ho nechávat koukat na televizi a nebudu mu půjčovat svůj mobil. Dvě rodičovská předsevzetí, která jsem si dala před tím, než jsem se stala skutečným rodičem. Teď už vím, jak naivní jsem tehdy byla.
 
Technika je dnes v našich životech tak zakořeněná, že ji prostě odpárat nejde. Ano, mohli byste si říct, že za celý den nepustíte televizi. Ano, mohli byste si říct, že nebudete před dítětem používat mobil. Jestli to dokážete, máte můj obdiv.
 
Jako ve všem i tady se vyplatí jít zlatou střední cestou. Extrém v podobě naprostého nepoužívání techniky nemůže nikdy trvat věčně, protože dřív nebo později se s ní dítě stejně setká, a naopak její nadměrné používání zas povede k závislosti. Takže jaká pravidla nastolit, aby to bylo snesitelné pro všechny?
 
  1. Mějte pod kontrolou čas, který dítě s technikou tráví. Rozhodujte o tom, kdy už je to příliš často.
  2. Měli byste vždy vědět, na co dítě v televizi kouká, jaké stránky na internetu navštěvuje, jaké hry hraje.
  3. Povídejte si s ním o tom, co v televizi nebo na internetu vidělo. Snažte se zjistit, jestli všemu rozumělo a co si o tom myslí.
  4. Techniku vždy vystřídejte za jinou společnou aktivitu, pokud možno na čerstvém vzduchu.
 
Jde zkrátka o to, aby všeho bylo s mírou. „Pokud mají děti jiný zábavný program, vždy dají přednost této jiné aktivitě,“ sdílí svou zkušenost maminka Veronika.
Stanovte si společně, kolik času denně věnujete technice a kolik mazlení, smíchu, kreslení, blbinám. I já jsem ráda, když zazní úvodní znělka večerníčku, a já tak budu mít aspoň pár minut klid. Je normální, že někdy zkrátka chceme aspoň na chvíli vypnout.
 

Související články ze sekce maminky

Má mateřská „kdyby tak…“

Možná to také znáte. Během mého dosavadního mateřství jsem se nesčetněkrát ocitla v situaci, kdy bych si přála, aby to celé bylo úplně jinak. Vyrovnat se s tím, že ne vždy jsou věci tak, jak bych si představovala, a že ne vždycky je mé dítě takové, jaké jsem si ho vysnila, bylo pro mě jako pro mámu nejtěžším úkolem.

Číst více

Souboj kdo s koho: období vzdoru

Je to mamánek, ňuňánek, zkrátka vaše zlatíčko. Neuděláte jeden bez druhého ani krok. A pak přijde druhý rok a z něj se přes noc stane malý ďábel. Máte pocit, že vám asi někdo vyměnil dítě, podobně jako v tom filmu s Angelinou Jolie. Jenže tohle není film, ale realita a vy se s ní musíte nějak vypořádat.

Číst více

Jsme také na sociálních sítích