Tři pekla prvního roku a jak je přežít

Sdílejte článek
17.09.2018 | Kateřina Kopecká
Když si z porodnice odnášíte své dítě, najednou svět kolem přestane existovat. Den se rozdělí do intervalů mezi krmením, přebalováním, krkáním a blinkáním. Máte pocit, že už nic jiného nikdy dělat nebudete. A pak je pryč první měsíc, druhý, třetí a vy začínáte zjišťovat, že bude líp.
 
Ale jen na chvíli. Protože život dítěte není nic jiného než skládanka z různých období. Takže takhle nějak to je.
 
1.–3. měsíc
Pro někoho je krásný čas, který jeho miminko prospalo tak, že o něm ani nevěděl. Pro mě je peklo č. 1 jménem prdíky, deprese z nevyspání a prsa nalitá tak, že by mi Pamela mohla závidět.
 
4.–6. měsíc
Nádhera. Všechno si sedá. Už se neděsím každé cesty z domu. Začínám svému dítěti rozumět a ono mi to oplácí opravdovými úsměvy. Až do doby, než začne peklo č. 2: zuby a peklo č. 3: příkrmy.
 
7.–9. měsíc
V intervalech mezi dávkami léku proti bolesti zubů se raduji z pohybových pokroků dítěte. Plazí se, sedí, leze, stoupá si. Nestíhám ho chytat, přibývá boulí a odřených kolenou.
 
10.–12. měsíc
S prvními krůčky se náš byt mění na holobyt. Věty typu „Ne do pusy“ a „Nesahej na to“ řeknu za den tak dvěstěkrát. Oproti tomu ale cítíte, že dítě ví, kdo je jeho máma a táta, lpí na jejich přítomnosti, směje se vašim blbinám a hltá každé vaše slovo, váš čin. V jeho očích jste, a díky bohu ještě nějakou tu chvíli zůstanete, naprosto jedinečnou osobou.
 

Související články ze sekce maminky

Má mateřská „kdyby tak…“

Možná to také znáte. Během mého dosavadního mateřství jsem se nesčetněkrát ocitla v situaci, kdy bych si přála, aby to celé bylo úplně jinak. Vyrovnat se s tím, že ne vždy jsou věci tak, jak bych si představovala, a že ne vždycky je mé dítě takové, jaké jsem si ho vysnila, bylo pro mě jako pro mámu nejtěžším úkolem.

Číst více

Souboj kdo s koho: období vzdoru

Je to mamánek, ňuňánek, zkrátka vaše zlatíčko. Neuděláte jeden bez druhého ani krok. A pak přijde druhý rok a z něj se přes noc stane malý ďábel. Máte pocit, že vám asi někdo vyměnil dítě, podobně jako v tom filmu s Angelinou Jolie. Jenže tohle není film, ale realita a vy se s ní musíte nějak vypořádat.

Číst více

Jsme také na sociálních sítích