Vskutku poooomalé učení na první lžičky

Sdílejte článek
11.11.2019 | Lucie Perlíková
Naše zavádění pevné stravy mělo zpočátku tři fáze. První fáze – „co to sakra má být, chce se mi blít“, druhá fáze – „chci mlíko, vrať mi moje mlíko“ a třetí fáze – „sežer si to sama“, následovaná dramatickým vyprsknutím mrkvovodýňového pyré na ty nové smetanově bílé dupačky.
 
Mám v paměti okamžik, kdy jsem zoufale psala svým kamarádkám, že má výhradně kojená půlroční dcera ostentativně bojkotuje stravu a že už jsem uvařila celé zelinářství a dostala jsem do ní maximálně jednu lžičku nebohé odmítané mrkve. Kámošky mi poradily, ať jsem trpělivá, a ono asi nic jiného poradit nejde, protože po pěti týdnech už vám nezbývá než doufat, že do toho dítěte tu cuketu dostanete do puberty aspoň jednou.
 
Zkusila jsem všechno a vyvodila následující závěry:
  1. Stravu nemá cenu nutit. Čím víc jsem si přála, aby to snědla, tím víc prskala. Zkoušela jsem ji nabízet třeba třikrát denně, z toho aspoň dvakrát se zadařilo, nejdřív trošku, pak už víc.
  2. Když pohrdá vaším kuchařským uměním, sáhněte po skleničce. Nebo kapsičce. Nebojte, horší matku to z vás neudělá a dítě si možná po těch vašich marných pokusech o gastronomii konečně trochu pochutná.
  3. KAŽDÉ dítě se nakonec rozjí. S přibývajícím věkem jsme doma přidávali k zelenině maso, pak ovoce, kašičky nebo jogurt a jídlo začalo být zábava.
 
No a dneska? Dneska ta holka baští, jako kdyby nebylo žádné zítra, a když dítěti chutná, to je hnedka svět veselejší.
 

Související články ze sekce maminky

Má mateřská „kdyby tak…“

Možná to také znáte. Během mého dosavadního mateřství jsem se nesčetněkrát ocitla v situaci, kdy bych si přála, aby to celé bylo úplně jinak. Vyrovnat se s tím, že ne vždy jsou věci tak, jak bych si představovala, a že ne vždycky je mé dítě takové, jaké jsem si ho vysnila, bylo pro mě jako pro mámu nejtěžším úkolem.

Číst více

Souboj kdo s koho: období vzdoru

Je to mamánek, ňuňánek, zkrátka vaše zlatíčko. Neuděláte jeden bez druhého ani krok. A pak přijde druhý rok a z něj se přes noc stane malý ďábel. Máte pocit, že vám asi někdo vyměnil dítě, podobně jako v tom filmu s Angelinou Jolie. Jenže tohle není film, ale realita a vy se s ní musíte nějak vypořádat.

Číst více

Jsme také na sociálních sítích