Na vaše otázky odpovídá
MUDr. Jan Boženský

pediatr

MUDr. Jan Boženský je absolventem LF UK v Hradci Králové. Od roku 1994 pracuje v oboru dětského lékařství, v roce 1999 složil druhou atestaci v oboru pediatrie a od roku 2000 pracuje jako primář dětského oddělení Vítkovické nemocnice v Ostravě.

Je členem České pediatrické společnosti a České obezitologické společnosti ČLS JEP, od roku 2010 je členem výboru Sekce pediatrické obezitologie České obezitologické společnosti, je členem Společnosti pro výživu – SPV (SPV je zapojena do evropských a mezinárodních společenství pro výživu – FENS, IUNS) a od roku 2016 členem její správní rady.

Od roku 2002 vede dětskou obezitologickou ambulanci, klinicky se specializuje v oborech dětské obezitologie a výživy, dětské nefrologie, sonografie a intenzivní medicíny. Aktivně přednáší problematiku dětské výživy, publikuje a i ve spolupráci s LF v Ostravě se podílí na mnohých výzkumných projektech týkajících se dětské výživy a obezity.   

pediatr
Pokud má dítě pestrou stravu plnou ovoce a zeleniny, není užívání přípravků, jako je FUTURA od Marťánků, zbytečné?
Doplňování vitaminů a minerálů z pestré stravy je samozřejmě ideální, málokteré dítě ale denně sní tolik zeleniny a ovoce, aby to pokrylo doporučenou denní dávku. Některé děti dokonce odmítají zeleninu a ovoce úplně. Produkty FUTURA ale slouží jako doplněk stravy – nejedná se tedy o její náhradu. Vyvážená strava je vždy předpokladem pro zdravý vývoj dítěte.
Proč bych měla dávat dítěti produkt FUTURA od Marťánků každý den? Nestačí to jen v období chřipek a nachlazení?
Obsah látek v řadě FUTURA od Marťánků je přizpůsoben tak, aby respektoval zdravý vývoj dětí v konkrétním věku. Proto je možné podávat Marťánky denně. Pro období zvýšeného výskytu nachlazení doporučujeme užívat řadu PROimun, která přispívá k aktivní podpoře imunity. Se správným dávkováním vám v každém případě poradí lékárník nebo ho najdete na obalu.
Jak je možné, že je dítě nemocné, i když produkty FUTURA užívá každý den?
Imunitní systém každého dítěte se v průběhu času učí odolávat virům a bakteriím – dlouhodobé užívání produktů FUTURA podporuje imunitní systém a zdravý vývoj.
Zaručit absolutní jistotu, že dítě během školky a školy neprodělá jediné nachlazení, však nelze a nebylo by to pro vývoj imunitního sytému ani přirozené, ani správné.
Co jsou kognitivní funkce u dětí? Jak je mohu rozvíjet a proč?

Kognitivní funkce (někdy poznávací funkce) jsou jednou z hlavních oblastí lidské psychiky. Jejich centra jsou uložena v různých částech mozku. Kognitivní funkce zahrnují kromě paměti i koncentraci, pozornost, řečové funkce, rychlost myšlení a schopnost pochopení informací. Rozvoj kognitivních funkcí je největší právě u nejmenších dětí. Proto je toto období tak důležité a citlivé.

Železo obsažené v produktech FUTURA 1–3 a FUTURA 3–6 je hlavní složkou červených krvinek, které roznáší kyslík po těle. Protože dodává kyslík také do mozku, významně tak přispívá k rozvoji kognitivních funkcí.

FUTURA 6–9 obsahuje DHA (kyselinu dokosahexaenovou). Ta patří mezi esenciální omega-3 polynenasycené mastné kyseliny. Organismus si je sám neumí v dostatečném množství vytvořit, a proto by měly být pravidelně a v dostatečném množství přijímány stravou. Omega-3 mastné kyseliny jsou v poměrně značném množství zastoupeny v mozku a přispívají tak k jeho správnému vývoji a funkci.

Kolik je v produktech FUTURA nezdravé chemie? A neškodí dětem (zvláště při pravidelném podávání)?
FUTURA od Marťánků obsahuje především vitaminy, minerály a výtažky z rostlin. A to v dávkování pro každodenní užívání, které podpoří zdravý vývoj dítěte. Vše je samozřejmě mnohokrát kontrolováno a je v souladu s přísnými normami. Přídatné látky jsou voleny tak, aby byly pro dětský organismus co nejšetrnější a zároveň si produkt zachoval kvalitu, hygienické standardy a trvanlivost.
Nemůže se dítě některými vitaminy předávkovat?
Při respektování doporučeného dávkování ani při zvýšeném příjmu vitaminů z ovoce předávkování nehrozí. Je však třeba mít na paměti, že konzumace ovoce a zeleniny musí být vyvážená, tedy nejíst jeden typ opakovaně ve velkém množství. To platí i v případě, že neužíváte žádné doplňky stravy. I kdyby nedopatřením došlo ke konzumaci větší dávky některého z produktů FUTURA, organismus zdravého dítěte by neměl být závažně ohrožen. Může však dojít ke krátkodobým zažívacím potížím, nevolnosti, průjmu či individuální reakci, a proto důrazně doporučujeme ukládat balení mimo dosah dětí, a nepřekračovat doporučené denní dávkování.
Co když dítě užívá nějaké léky či jiné doplňky stravy? Nemůže mu jejich kombinace s produkty FUTURA uškodit?
V kombinaci s běžně podávanými antipyretiky (léky na horečku a bolest) žádné nežádoucí účinky nehrozí. Při dlouhodobém užívání léků je nutné konzultovat nasazení jakéhokoliv doplňku stravy s pediatrem. Rozhodně není vhodné kombinovat ani dva vitaminové preparáty bez porady s lékárníkem či lékařem.
Je výhodnější kupovat vitaminy ve formě doplňků stravy FUTURA od Marťánků, nebo v čerstvém ovoci a zelenině?
Řada FUTURA od Marťánků by měla sloužit jako doplněk pestré a vyrovnané stravy a v žádném případě vyváženou stravu nenahrazuje. Čerstvé ovoce a zelenina se vlivem expanzního pěstování mění a stejně tak i obsah vitaminů a minerálů v nich. Vlivem znečištění prostředí a aktivnějšího životního stylu dochází rovněž k větším nárokům organizmu na tyto látky. Zde může FUTURA doplnit vyvážený poměr aktivních látek, které dětský organismus potřebuje. I když nemáte přehled o tom, kolik dítě ve školce a škole zkonzumuje ovoce a zeleniny, produkty FUTURA citlivě doplní právě ty vitaminy a minerály, které dětskému organizmu v daném období nejčastěji chybí či jsou pro toto období zásadní.
Nemůže dítě při užívání produktů FUTURA přibrat na váze? A neškodí zubům?
Vzhledem k minimální energetické hodnotě denní dávky při pravidelném užívání děti přibírat nebudou. Stejně tak díky náhradě cukru sladidly FUTURA nezpůsobuje zubní kazy ani neoslabuje zubní sklovinu dítěte. Sirup sice malé množství cukru obsahuje, aby lépe chutnal a byl vhodný pro nejmenší, ale v tak malém množství nemá žádné negativní následky. Mnohem větší hrozbou pro děti zůstávají například slazené nápoje, a to jak v otázce nárůstu tělesné hmotnosti, tak poškození zubů.
Je dětský organizmus schopen všechny aktivní látky v produktech FUTURA efektivně zpracovat?
FUTURA obsahuje takové formy aktivních látek, které dětské tělo dokáže snadno absorbovat, a to i s ohledem na různorodé jídelní návyky dítěte. Produkty řady FUTURA tak mohou pomoci podpořit imunitu, zajistit zdravý vývoj a potřebné vitaminy distribuovat přesně tak, jak je třeba.
Proč mám dát přednost produktům FUTURA od Marťánků před klasickými multivitaminy?
Obsah látek v produktech FUTURA je přizpůsoben zdravému vývoji dětí. Dávkování vitaminů a minerálů tak odpovídá potřebám dětského organizmu v konkrétním věku. Naproti tomu klasické multivitaminy většinou obsahují 100 % doporučené denní dávky každého vitaminu a minerálu, přičemž některé z nich dětský organismus v daném věku nemusí potřebovat v takovém vysokém množství.
Čím se navzájem liší řada FUTURA a PROimun?
S růstem a vývinem dítěte se postupně mění vitaminy a látky, které v daném věkovém rozmezí potřebuje nejvíce. Zdravý vývoj a dlouhodobou podporu zajišťuje řada FUTURA. Ta je rozdělena na různé produkty podle věku dítěte. V rizikových obdobích častých nachlazení, při jejich prvních projevech je tu řada PROimun.

Sluníčko je pryč a s ním i automatický příjem vitaminu D. Nahradit ho se tak stává nutností

S blížícím se zimním obdobím narůstá nápor na dětský organismus nejen kvůli nízkým teplotám, ale i pro nedostatek sluníčka. Sluneční paprsky jsou totiž jeden z hlavních zdrojů příjmu vitaminu D, který hraje důležitou roli v obranyschopnosti vašich dětí. Snížená imunita, zpomalení růstu, či svalová slabost, to jsou jen některé z problémů spojených s jeho nedostatkem. Pokud se jim chcete vyhnout, zkuste vašim dětem doplnit „Déčko“ pomocí Marťánků FUTURA.

15. 11. 2018 | Autor: rč

Období usmrkaných nosů je zpět, chcete se mu vyhnout? Obranyschopnost je základ

Teplota s příchodem podzimu klesá a počet nemocných dětí roste. Zkuste letos udělat všechno proto, abyste se i v tomto náročném období udrželi v kondici. Máme pro vás hned několik rad, jak podpořit imunitu nejen vašich potomků, ale i ostatních členů rodiny. Pokud ale už dopředu víte, že vaše dítě má s příchodem chladných dní pravidelně potíže, nasaďte mu také nový PROimun od Marťánků.

16. 10. 2018 | Autor: rč

Správný poměr vitaminů a klíčových látek v dětském jídelníčku ohlídají za maminky noví Marťánci FUTURA

Září je v plném proudu a školáky už mají na starost paní učitelky. Děti si postupně zvykají, že prázdniny už skončily a musí se každý den vstávat. Neméně náročná je ale situace pro maminky. „Co celý den ten můj prcek dělá?“ Jestli se dobře učí je vlastně až ta poslední starost. „Nechybí mu něco? Připravila jsem mu dostatek jídla a pití? Nezmokne a nenastydne se?“ Podobné otázky si kladou maminky každý den. Alespoň, co se výživy týče, se teď mohou spolehnout na nového pomocníka. Doplňky stravy z řady Marťánci FUTURA dohlédnou na to, aby dítě každý den do organismu dostalo potřebný poměr vitaminů a důležitých látek.

15. 9. 2018 | Autor: rč

Správný poměr vitaminů a klíčových látek v dětském jídelníčku ohlídají za maminky noví Marťánci FUTURA

15. 9. 2018
Autor: rč

Září je v plném proudu a školáky už mají na starost paní učitelky. Děti si postupně zvykají, že prázdniny už skončily a musí se každý den vstávat. Neméně náročná je ale situace pro maminky. „Co celý den ten můj prcek dělá?“ Jestli se dobře učí je vlastně až ta poslední starost. „Nechybí mu něco? Připravila jsem mu dostatek jídla a pití? Nezmokne a nenastydne se?“ Podobné otázky si kladou maminky každý den. Alespoň, co se výživy týče, se teď mohou spolehnout na nového pomocníka. Doplňky stravy z řady Marťánci FUTURA dohlédnou na to, aby dítě každý den do organismu dostalo potřebný poměr vitaminů a důležitých látek.

Číst více

Období usmrkaných nosů je zpět, chcete se mu vyhnout? Obranyschopnost je základ

16. 10. 2018
Autor: rč

Teplota s příchodem podzimu klesá a počet nemocných dětí roste. Zkuste letos udělat všechno proto, abyste se i v tomto náročném období udrželi v kondici. Máme pro vás hned několik rad, jak podpořit imunitu nejen vašich potomků, ale i ostatních členů rodiny. Pokud ale už dopředu víte, že vaše dítě má s příchodem chladných dní pravidelně potíže, nasaďte mu také nový PROimun od Marťánků.

Číst více

Sluníčko je pryč a s ním i automatický příjem vitaminu D. Nahradit ho se tak stává nutností

15. 11. 2018
Autor: rč

S blížícím se zimním obdobím narůstá nápor na dětský organismus nejen kvůli nízkým teplotám, ale i pro nedostatek sluníčka. Sluneční paprsky jsou totiž jeden z hlavních zdrojů příjmu vitaminu D, který hraje důležitou roli v obranyschopnosti vašich dětí. Snížená imunita, zpomalení růstu, či svalová slabost, to jsou jen některé z problémů spojených s jeho nedostatkem. Pokud se jim chcete vyhnout, zkuste vašim dětem doplnit „Déčko“ pomocí Marťánků FUTURA.

Číst více

Máte otázku na našeho specialistu? Napište nám

Jsme také na sociálních sítích