Nedávejte dětem pod stromeček jen hračky. Podpořte jejich imunitu novými Marťánky FUTURA

Sdílejte článek
20. 12. 2018 | Autor: rč
Zdraví je to nejdůležitější, co v životě máme, i když si to často ani neuvědomujeme. Ke zdravému vývinu dětí je ale nezbytně důležitá pravidelná zdravá a vyvážená strava, díky které se vaše děti správně vyvíjejí. Věřte, že za vedení vašich nejmenších ke správným stravovacím návykům vám budou i přes prvotní nevoli v pozdějším věku nesmírně vděční. Přinášíme několik rad a tipů, jak „bezbolestně“ na to…

Jídlo a psychologie

Nejdůležitější, co byste vždy měli mít na paměti, je, že se děti učí prostou formou kopírování toho, co vidí ve svém okolí. A právě jejich okolí tvoříte v dětství téměř výhradně vy. Když děti vidí, že jíte zeleninu nebo dokonce, že ji jíte s chutí, budou ji chtít pravděpodobně taky. Tento jednoduchý trik je možné využívat od malička, což je také ideální doba, kdy s učením zdravého stravování začít.

V pozdějším věku pak zafunguje další zajímavý tip – nechte děti vybrat ze dvou jídel. Možnost volby vyvolá v dětech pocit zodpovědnosti a zvolí si sami pro sebe to menší zlo. Naopak, kdybyste jim nutili jednu konkrétní potravinu, kterou vaše dítě prostě odmítá, akorát v něm nechuť podpoříte a může si k ní pak vytvořit celoživotní averzi.

Velmi častou chybu také popisuje pediatr MUDr. Jan Boženský: „Dokud nedojíš, co je na talíři, nikam nepůjdeš. To bohužel stále slyší mnoho dětí v českých domácnostech. Tlak na děti, aby snědly večeři, je obrovský nesmysl, který mají rodiny nejen u nás ve zvyku už po generace zakořeněný. Nutíte-li své potomky opakovaně k dojídání všeho, odnaučíte je poznat, kdy mají dost. V dlouhodobém měřítku je tím můžete navést k přejídání a zapříčinit tak u svých dětí některou z poruch příjmu potravy a to včetně obezity. Podobné následky může mít i používání jídla, zejména všelijakých dobrůtek, jako odměny.“

Méně je někdy více

I při stravování platí stejné pravidlo jako v životě, a to „všeho moc škodí“. Občasná sladkost nebo brambůrky nijak neublíží. Naopak v případě úplného odepření nezdravých pochutin z nich pro dítě uděláte zakázané ovoce a ve chvíli, kdy přestanete mít jeho stravování plně pod kontrolou, začne si tyto dobroty nekontrolovaně dopřávat. Jednou z možností je uvařit dětem k obědu to, na co mají chuť, a zbytek dne jim podávat zdravější alternativy.
Mléčné výrobky jsou pro zdravý dětský vývoj nezbytností. Pro děti doporučujeme zejména přirozeně tučné mléčné výrobky bez dodatečného přislazení.
Jogurty dochuťte raději doma medem nebo ovocem, ať máte jistotu, že vaši nejmenší nejedí žádné zbytečné přidané látky.
Celozrnné výrobky jsou obecně zdravější, a to hlavně pro větší děti a dospělé. Pro nejmenší děti je naopak lepší světlé pečivo nebo chleba. Celozrnné výrobky nedokáže totiž dětský organismus tak dobře strávit. Obilniny můžete samozřejmě doplnit také ve formě zdravých cereálií nebo ovesné kaše.

Pravidlo však platí i pro množství snědeného jídla. Nejen přejídání, ale ani úplné nasycení není pro tělo ideální. Pocit sytosti se totiž dostavuje opožděně.
Pravidelnost příjmu potravin je důležitá i pro dospělé, u dětí je ale klíčová. Dohlédněte, aby vaši nejmenší jedli každé tři maximálně čtyři hodiny.

Čerstvá zelenina obsahuje množství látek, které jsou pro vývoj naprosto nezbytné. Bohužel je právě zelenina jednou z potravin, kterou děti odmítají nejčastěji. Pokud není ani vašim dětem po chuti, zkuste ji nakrájet na malé kousky a podávat s jogurtovými dipy nebo humusem. „Pokud si dítě zvykne, že mu zelenina prostě nechutná, může mít k její konzumaci odpor i v dospělosti. Přestože se ji později naučí konzumovat, protože pochopí, že je zdravá, nikdy si k ní už nenajde cestu,“ uzavírá Boženský.

Ideální je děti do celého procesu zdravého stravování zapojit. Pod stromeček jim můžete nadělit například nové Marťánky FUTURA a naučit je tak pravidelnosti a péči o své zdraví.
martians2018-futura-6-9-box-CZSK-600x600.png

Zaujala Vás značka Marťánci? Přihlaste se k odběru novinek!

Zapište se k odběru novinek nyní a získejte možnost vyhrát balení Marťánků FUTURY zdarma!

Napiš nám svůj příběh a získáš vzorek FUTURA 1-3 zdarma

Související články ze sekce pediatr

Obohaťte Vaši stravu o sezónní ovoce i zeleninu. Nejzdravější je to čerstvé a přirozeně vyzrálé

Sezónnost ovoce a zeleniny jsme si v posledních letech už zcela odvykli řešit. Proč také? Sehnat jakékoliv plodiny jsme schopní už po celý rok. Lidský organismus, zejména pak ten dětský, ale potřebuje v každém období trochu něco jiného a tělu bychom měli nabídnout ty vitamíny a živiny, které jsou v danou dobu přirozeně dostupné. Šťavnaté a čerstvě uzrálé plody navíc budou vašim dětem chutnat mnohem více, než jejich skleníkové příbuzné koupené v zimě.

Číst více

Pohyb – půl zdraví! Kdy a jak začít s pohybovou aktivitou u dětí?

Chřipkové epidemie – zdá se – pro tento rok pominuly. Pro děti i rodiče je to bezesporu skvělá zpráva, nic totiž nebrání tomu se vydat ven a naplno si začít užívat jara i aktivit, které nefalšované první teplé dny mohou nabídnout. Možná se ještě naposledy chystáte lyžovat, možná už měníte zimní boty za tenisky. Jaké aktivity jsou ale pro děti vhodné a jak dokáží pomoci se zdravím a silnější posílit imunitu? Pro každou věkovou skupinu jsou vhodné jiné formy pohybu, přinášíme proto několik rad, do čeho se právě s Vaší ratolestí bez obav a naplno pustit.

Číst více

Jsme také na sociálních sítích