Sluníčko je pryč a s ním i automatický příjem vitaminu D. Nahradit ho se tak stává nutností

Sdílejte článek
15.11.2018 | Autor: rč

S blížícím se zimním obdobím narůstá nápor na dětský organismus nejen kvůli nízkým teplotám, ale i pro nedostatek sluníčka. Sluneční paprsky jsou totiž jeden z hlavních zdrojů příjmu vitaminu D, který hraje důležitou roli v obranyschopnosti vašich dětí. Snížená imunita, zpomalení růstu, či svalová slabost, to jsou jen některé z problémů spojených s jeho nedostatkem. Pokud se jim chcete vyhnout, zkuste vašim dětem doplnit „Déčko“ pomocí Marťánků FUTURA.

Jen každé třetí dítě ve věku 5 až 9 let má dostatek vitaminu D. Jste si jistí, že to vaše je jedním z nich? Obzvlášť teď, když je jeho největšího zdroje, slunečních paprsků, pomálu? Pokud nechcete nedostačený příjem této důležité látky riskovat, nespoléhejte jen na sluníčko, vitamin D se dá získat i jinak.

Sluníčko zašlo, volte lépe stravu

Jednoduchá varianta příjmu dostatečného množství této látky je potrava. A co je lepší, „Déčko“ se vyskytuje i v potravinách, které děti nutně neodmítají. Nemusíte se tedy obávat každodenního boje u večeře o to, aby dojedly poslední kousek jídla, než jim dovolíte jít se koukat na televizi. 

Vitamin D najdete hlavně v rybách, mléčných produktech, vajíčkách a hovězím mase. „Pokud je vaše dítě přeci jen trochu vybíravé a zmíněné potraviny odmítá, zkuste mu navýšit příjem této látky pomocí doplňků stravy,“ radí pediatr MUDr. Jan Boženský. „Obzvlášť v zimních měsících, kdy bývá vitaminu D přirozenou cestou nedostatek, mohou například Marťánci FUTURA jeho výskyt v organismus vašich dětí podpořit,“ doplňuje pediatr.  

 
Doporučený denní příjem je pro děti i dospělé 400 I. U.
Obsah vitaminu D v potravinách:
  • 150 g bílého jogurtu (80 I. U.
  • 120 g lososa (440 I. U.)
  • 250 ml mléka (120 I. U.)
  • 250 ml pomerančového džusu (137 I. U.)
  • Vaječný žloutek (41 I. U.)
Během slunečných dní stačí dětem půl hodiny na slunci!
 

Aby děti rostly a měly zdravé kosti

Podcenit nízký příjem tohoto vitaminu se nevyplácí. Jeho nedostatek může vést k vážným následkům, a to obzvlášť u dětí. U nich bývá totiž nejzávažnějším problémem křivice - dětské onemocnění, při kterém se kostra nevyvíjí tak, jak by měla. V případě onemocnění dochází ke změně tvaru kostí a k jejich nedostatečné pevnosti.

Dalšími následky mohou být poruchy spánku, krátkozrakost, svalová slabost i případné nervové poruchy vedoucí k psychickým problémům.

_KZW_product_images_CZ_2968__xl_martians2018-futura-3-6-30-box-cze-3d-r-w11921-s-01-czeslo.png

Související články ze sekce pediatr

Základný manažment horúčok pre každého rodiča

Obdobie chrípky, parachrípky, RS vírusu, koronavírusu a iných „pliag“ je v plnom prúde a veľa rodičov sa vracia stále k tej istej téme. Ako správne na manažment horúčok.

Číst více

Posilněte imunitu dětí přírodní cestou

V dnešní rizikové době hledá každý z rodičů způsob, jak co nejrychleji posílit imunitu svých dětí. Dostatečný přísun vitamínů je jedním z nich.

Číst více

Jsme také na sociálních sítích