Neobyčejné objetí

Sdílejte článek
26.03.2019 | Lucie Perlíková
Mám kamarádku Terezu, známe se od první třídy. Jednou, to už jsme byly na vysoké, jsem přišla k jejím rodičům na návštěvu. Obyčejný večer, koukali jsme na film, přišla dojemná scéna připomínající nedávné úmrtí dědečka, když vtom se má tehdy 23letá kamarádka Tereza zvedla, přitulila se k mamce a objala ji.
 
Jejich rodina byla ke mně i ke všem kamarádům svých dvou dcer vždy milá a otevřená, vždy kontaktní a pohostinná, ale tohle objetí bylo něčím speciální. A tak jsem zůstala na moment jen zírat. Bylo speciální tím, že jsem si při něm uvědomila, s jakou přirozeností mezi nimi fyzický kontakt funguje a jaký vztah s rodiči mám já.

U nás doma se nemluvilo, u nás doma se nepusinkovalo ani neobjímalo, a tak jsem si nedovedla představit, že bych, navíc jako už úplně dospělá žena, přišla za svým rodičem a objala ho. Jen tak. Neumím to, není mi to přirozené. Pocítila jsem úzkost.
 
Úzkost se po letech, kdy jsem se sama stala matkou, proměnila v odhodlání. V odhodlání mít se svým dítětem stejný vztah, jako má se svými rodiči moje kamarádka Tereza. Protože kolik lásky a něhy do našich dětí zasejeme, tolik ve stáří sklidíme. Věřím tomu.

Související články ze sekce maminky

Má mateřská „kdyby tak…“

Možná to také znáte. Během mého dosavadního mateřství jsem se nesčetněkrát ocitla v situaci, kdy bych si přála, aby to celé bylo úplně jinak. Vyrovnat se s tím, že ne vždy jsou věci tak, jak bych si představovala, a že ne vždycky je mé dítě takové, jaké jsem si ho vysnila, bylo pro mě jako pro mámu nejtěžším úkolem.

Číst více

Souboj kdo s koho: období vzdoru

Je to mamánek, ňuňánek, zkrátka vaše zlatíčko. Neuděláte jeden bez druhého ani krok. A pak přijde druhý rok a z něj se přes noc stane malý ďábel. Máte pocit, že vám asi někdo vyměnil dítě, podobně jako v tom filmu s Angelinou Jolie. Jenže tohle není film, ale realita a vy se s ní musíte nějak vypořádat.

Číst více

Jsme také na sociálních sítích