Sezónnost ovoce a zeleniny jsme si v posledních letech už zcela odvykli řešit. Proč také? Sehnat jakékoliv plodiny jsme schopní už po celý rok. Lidský organismus, zejména pak ten dětský, ale potřebuje v každém období trochu něco jiného a tělu bychom měli nabídnout ty vitamíny a živiny, které jsou v danou dobu přirozeně dostupné. Šťavnaté a čerstvě uzrálé plody navíc budou vašim dětem chutnat mnohem více, než jejich skleníkové příbuzné koupené v zimě.
Kdo by to neznal. Návštěva supermarketu, oddělení ovoce a zeleniny. Kupujete nádherně vypadající broskve s tím, že se po nich děti – a určitě nejen ony – doma utlučou, a navíc do sebe dostanou alespoň nějaké vitamíny. Odpovědí jsou Vám však zkřivené obličeje. Do chuti čerstvě vyzrálého ovoce mají uměle vyhnané plody dozrávající v přepravních kontejnerech zkrátka daleko. Dítěti ani vám pravděpodobně chutnat nebude, a navíc bude postrádat ten nejdůležitější benefit: dostatečný obsah vitamínů a důležitých látek pro imunitu.
„Pokud chceme poctivě budovat nám i našim ratolestem imunitu prostřednictvím vyvážené stravy, měla by pro něj sezónnost ovoce či zeleniny hrát důležitou roli,“ vysvětluje pediatr MUDr. Jan Boženský. „Čerstvě sklizené a ideálně vyzrálé plody mají větší obsah vitamínů a minerálů, je tedy určitě lepší do jídelníčku řadit ty druhy, které k nám nemusí cestovat přes půl světa a dozrávat s pomocí chemických úprav kdesi v kontejnerech. Rozdíl v chuti navíc jistě docení i děti, které nemusí patřit mezi ty nejvášnivější konzumenty zeleniny či ovoce,“ upřesňuje.
A na jaké sezónní ovoce a zeleninu se můžete těšit v následujících měsících?
Léto je grunt, ale sezóna jím nekončí
S přicházejícím létem je sezóna poměrně jasně čitelná: už v dubnu můžeme narazit na čerstvé ředkvičky, s květnem přichází čas na první saláty, kedlubny či chřest. Pokud jste si právě povzdechli, že tímhle menu vaši ratolest neohromíte, nemusíte si zoufat. O měsíc později se objevují čerstvé jahody či angrešt a v červnu už nastává čas třešní nebo višní, pokud to počasí dovolí. Ze zeleniny můžete bez obav sáhnout po mrkvi či okurkách. Ideálními měsíci pro čerstvé ovoce a zeleninu jsou ale červenec se srpnem: těšit se můžete na meruňky, broskve, ostružiny, rybíz či maliny, rajčata a mnoho dalších.
Pro většinu z nás možná léto definitivně končí zářím, i potom však mají zahrady co nabídnout. Ještě ke konci léta a začátkem podzimu na zahradách dozrávají papriky či dýně. Je to ale také čas čerstvé kořenové petržele a melounů či švestek. Také sklizeň hroznového vína je nejvhodnější na přelomu září a října.
Zásoba vitamínů na zimu
Co do přínosů pro naše zdraví se nic nevyrovná čerstvému ovoci a zelenině. Jsou to ale právě letní měsíce a podzim, kdy je načase přemýšlet o jejich případné konzervaci a zásobení se vitamíny na zimu.
„I když je obsah vitamínů v ovoci a zelenině úměrný délce skladování a dalším jeho zpracováním se snižuje, určitě lze doporučit konzumaci ovoce také ve formě kompotů, džemů či zeleninových zavařenin spíše domácích než těch kupovaných. V průběhu roku je navíc vhodné jídelníček obhatit o vhodné doplňky stravy, které se o přísun potřebných látek postarají v dostatečném množství,“ říká MUDr. Boženský.
Ovoce není spása imunity
Čerstvé a přirozeně zralé ovoce a zelenina by měl být vždy základem našeho jídleníčku. Je však třeba počítat s tím, že ani jedno není všelékem, kterým je nutné děti či sebe samotné „překrmit“ a říkat si, že jsme pro podporu imunity udělali maximum. Stejně důležitý zůstává přiměřený pohyb a sportovní aktivity, ale třeba i vhodné doplňky stravy, které se postarají o ideální denní příjem vitamínů a minerálů. Mít přehled o tom, jestli děti mají pouze z příjmu ovoce a zeleniny dostatek vitamínů totiž může být celkem oříšek. Pokud k vyváženému jídelníčku začnete přidávat třeba nové Marťánky Futura, můžete si být jistí, že Vaše dítě dostane přesně to, co je v jejich věku nejvíc potřeba. Starosti s dostatkem vitamínů a minerálů tedy můžete hodit za hlavu, a to dokonce od velmi útlého věku. Noví Marťánci Futura jsou vhodné už pro děti od jednoho roku, a to ve formě sirupu, tablet, či sáčků s gelem.